Abstrakt
Analizowany przypadek, a w szczególności wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie prowadzi do wniosku o konieczności odróżnienia bezzasadności przyjęcia bez zgody do szpitala psychiatrycznego od niezgodności takiego przyjęcia z prawem. Niezasadność przyjęcia zachodzi wtedy, gdy niespełnione są przesłanki przyjęcia, z kolei niezgodność z prawem zachodzi zarówno w przypadku rażącej niezasadności przyjęcia, jak i niedochowania wymogów formalnych takiego przyjęcia określonych w przepisach art. 23 ust. 2–5 u.o.z.p. Sąd opiekuńczy orzeka jedynie o zasadności przyjęcia. Tym samym zgodność postępowania szpitala przy przyjęciu bez zgody z przepisami art. 23 ust. 2–5 u.o.z.p. podlega rozpoznaniu i ocenie w przypadku dochodzenia przez pacjenta roszczeń związanych z naruszeniem dóbr osobistych w wyniku przyjęcia. W konsekwencji sąd ten nie byłby związany orzeczeniem sądu opiekuńczego. Rozróżnienie bezprawności przyjęcia od jego bezzasadności pozwala na pogodzenie związania sądu rozpoznającego roszczenia pacjenta postanowieniem sądu opiekuńczego na podstawie art. 365 k.p.c. z samodzielnością ustalania podstawy faktycznej wyroku.
Bibliografia
K. Bobińska, P. Gałecki, Komentarz Lex do art. 23.
J. Ciechorski, Przyjęcie osoby bez jej zgody do szpitala psychiatrycznego na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego – uwagi w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, EPS 4/18, s. 13–24.
T. Sroka w: System Prawa Medycznego, tom 2: Szczególne świadczenia zdrowotne, red. L. Bosek, A. Wnukiewicz – Kozłowska, Beck Warszawa 2018, s. 467.
J. Duda, Komentarz do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, wyd. 3, Warszawa 2012, s. 237;
P. Gałecki, K. Eichstaedt, Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, 2 wyd., Warszawa 2016, s. 150.
J. Ciechorski, Odpowiedzialność odszkodowawcza szpitala psychiatrycznego za działania władcze na podstawie art. 417 k.c., PiM 2/2015.
P. Rylski, Uczestnictwo szpitala psychiatrycznego w postępowaniu dotyczącym przyjęcia osoby do tego szpitala bez jej zgody, PPC 4/2015, s. 640-642.
J. Ciechorski, Dezynwoltura ustawodawcy – refleksje nad nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, PPP 2/2019, s. 9–22.
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Prawa autorskie (c) 2019 Jan Ciechorski